Monday, July 13, 2009

4 Reasons to Can Foods at Home!

4 Reasons to Can Your Own!
Lower Cost-Homemade products will be less expensive as long as you buy produce in season. Canned fruits, soups, jellies and jams, and baby food can be 1/10th the cost of their commercial versions.

HFCS- High Fructose Corn Syrup is used in thousands of products and we are just beginning to find out how harmful they can be. When canning at home, you can use cane sugar, honey or fruit juice instead!

Preservatives, colors and flavors-Home canned products are made fresh so we don't need any of these "enhancers".

Salt Control-No one needs the amounts of salt that appear in commercially canned foods! When you can at home, you know exactly how much salt is in every product.

Intro to Home Canning- 1 Hour. This class is for students with little or no experience with home canning as well as for experienced canners who need a brush up on the basics. Topics will include everything a novice needs to know about equipment, procedures and planning for Home Canning. The USDA Complete Guide to Home Canning(USDA,2006) will be available to attendees at cost for $10.00. This edition includes extra approved recipes for special home canning projects. Class size is limited to 10 per class. Class cost is $10 per person for the class only or $20.00 for the class and a printed edition of the book. (The same book will be referenced for all Home Canning Classes in this series.)

Saturday, July 18, 2009 11am, 12:30 pm, or 2pm.
Sunday, July 26th, 2009 11am
Saturday, August 1st, 2009 11am
Saturday, August 8th, 2009 11am

Classes will be held at Goods For The Planet, Corner of Dexter and Mercer(525 Dexter Ave No. Seattle WA 98019). To reserve a spot email or call the store at 206-652-2327

No comments: